Ero sivun ”Alho (peltoalue)” versioiden välillä

Kohteesta WirmoWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Rivi 1: Rivi 1:
 +
'''Alho''' on suuri peltoalue [[Karjala]]n [[Vehmalainen|Vehmalaisissa]].
 +
 +
==Kommenttiosa==
 +
Suuri peltoalue, joka [[Markula]]n, [[Pere]]n, [[Jakki|Jakin]], [[Heiska]]n, [[Laurila]]n ja [[Kouhila]]n kantatalojen maata, alue alkaa [[Lukkaroja]]sta ja päättyy [[Isoniittu]]un. [[Yli-Kouhila]]n ''ahoniit'' (2 34: 49 9) Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, [[Alhonpelto]], ''alhompello'', ojasta ylempänä, kovempaa maata. Niittu, nyk. peltoa: [[Alhoniitunpelto]], alhoniitumpelt''. Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen [[Kotopelto]]ja, aina ei näitä edes lueta Alhoon. Jakin Alho myös [[Kaupantausta]]. Alhoon kuuluvat myös Markulan [[Sillantahto]] ja Peren [[Sahapelto]]. [[Alhonoja (Vehmalainen)|Alhonoja]], ''alho ojà'' (2,4 37-33: 51-49), luonnonoja, alkaa [[Haankylä]]n pohjoispuolelta, laskee Haankylän halki (nimi ei Haankylän pelloissa, vrt. [[Alhonmaa]]) ja edelleen Vehmalaisten halki, jossa oja ympäröi Alhon pellot ja niitut. Alempana [[Nuokolanoja]]. [[Härkkämäki|Härkkämäen]] länsipuolella [[Alhonmäki]], ''alhomäkì'', jonka yli menee tie [[Mynämäki|Mynämäkeen]].
 +
 +
==Nimikortit==
 +
 
{{Nimikorttikuva
 
{{Nimikorttikuva
 
|tiedostonimi=snkortti_Karjala22.gif
 
|tiedostonimi=snkortti_Karjala22.gif
Rivi 14: Rivi 21:
 
|KE=Anneli Pajunen 1975
 
|KE=Anneli Pajunen 1975
 
}}
 
}}
==Kommenttiosa==
 
Suuri peltoalue, joka Markulan, Peren, Jakin, Heiskan, Laurilan ja Kouhilan kantatalojen maata, alue alkaa Lukkarojasta ja päättyy Isoniittuun. Yli-Kouhilan ''ahoniit'' (2 34: 49 9) Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, ''alhompello'' ojasta ylempänä, kovempaa maata. Niittu, nyk. peltoa: alhoniitumpelt''. Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen Kotopeltoja, aina ei näitä edes lueta Alhoon. Jakin Alho myös Kaupantausta. Alhoon kuuluvat myös Markulan Sillantahto ja Peren Sahapelto. ''alho ojà'' (2,4 37-33: 51-49), luonnonoja, alkaa Haankylän pohjoispuolelta, laskee Haankylän halki (nimi ei Haankylän pelloissa, vrt. Alhonmaa) ja edelleen Vehmalaisten halki, jossa oja ympäröi Alhon pellot ja niitut. Alempanan Nuokolanoja. Härkkämäen länsipuolella ''alhomäkì'', jonka yli menee tie Mynämäkeen.
 
 
 
[[Luokka:Karjala]]
 
[[Luokka:Karjala]]
 
[[Luokka:Vehmalainen]]
 
[[Luokka:Vehmalainen]]

Versio 12. syyskuuta 2010 kello 14.04

Alho on suuri peltoalue Karjalan Vehmalaisissa.

Kommenttiosa

Suuri peltoalue, joka Markulan, Peren, Jakin, Heiskan, Laurilan ja Kouhilan kantatalojen maata, alue alkaa Lukkarojasta ja päättyy Isoniittuun. Yli-Kouhilan ahoniit (2 34: 49 9) Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, Alhonpelto, alhompello, ojasta ylempänä, kovempaa maata. Niittu, nyk. peltoa: Alhoniitunpelto, alhoniitumpelt. Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen Kotopeltoja, aina ei näitä edes lueta Alhoon. Jakin Alho myös Kaupantausta. Alhoon kuuluvat myös Markulan Sillantahto ja Peren Sahapelto. Alhonoja, alho ojà (2,4 37-33: 51-49), luonnonoja, alkaa Haankylän pohjoispuolelta, laskee Haankylän halki (nimi ei Haankylän pelloissa, vrt. Alhonmaa) ja edelleen Vehmalaisten halki, jossa oja ympäröi Alhon pellot ja niitut. Alempana Nuokolanoja. Härkkämäen länsipuolella Alhonmäki, alhomäkì, jonka yli menee tie Mynämäkeen.

Nimikortit

Kuvatiedosto: snkortti_Karjala22.gif


Nimen norm. asu Alho
Nimen murreasu alho
Kunta Karjala
Kylä, Kulmakunta, Talo Vehmalainen
Karttapaikannus 2,3 33-34: 49
Paikan laji Peltoalue
Kommenttiosa Suuri peltoalue, joka Markulan, Peren, Jakin, Heiskan, Laurilan ja Kouhilan kantatalojen maata, alue alkaa Lukkarojasta ja päättyy Isoniittuun. Yli-Kouhilan ahoniit (2 34: 49 9) Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, alhompello ojasta ylempänä, kovempaa maata. Niittu, nyk. peltoa: alhoniitumpelt. Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen Kotopeltoja, aina ei näitä edes lueta Alhoon. Jakin Alho myös Kaupantausta. Alhoon kuuluvat myös Markulan Sillantahto ja Peren Sahapelto. alho ojà (2,4 37-33: 51-49), luonnonoja, alkaa Haankylän pohjoispuolelta, laskee Haankylän halki (nimi ei Haankylän pelloissa, vrt. Alhonmaa) ja edelleen Vehmalaisten halki, jossa oja ympäröi Alhon pellot ja niitut. Alempanan Nuokolanoja. Härkkämäen länsipuolella alhomäkì, jonka yli menee tie Mynämäkeen.
Rinnakkaisnimet
Asiakirjanimet
Verrattavat nimet Alhonmaa
Keruukunta KARJALA
Kerääjä ja keruuvuosi Anneli Pajunen 1975

Nimilippukenttien selite


Kuvatiedosto: snkortti_Karjala23.gif
Kuvatiedosto: snkortti_Karjala24.gif