Ero sivun ”Alho (peltoalue)” versioiden välillä

Kohteesta WirmoWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Rivi 12: Rivi 12:
 
Jakin Alho myös [[Kaupantausta]]. Alhoon kuuluvat myös Markulan [[Sillantahto]] ja Peren [[Sahapelto (Vehmalainen)|Sahapelto]].  
 
Jakin Alho myös [[Kaupantausta]]. Alhoon kuuluvat myös Markulan [[Sillantahto]] ja Peren [[Sahapelto (Vehmalainen)|Sahapelto]].  
  
[[Alhonoja (Vehmalainen)|Alhonoja]], ''alho ojà'' (2,4 37-33: 51-49), luonnonoja, alkaa [[Haankylä]]n pohjoispuolelta, laskee Haankylän halki (nimi ei Haankylän pelloissa, vrt. [[Alhonmaa]]) ja edelleen Vehmalaisten halki, jossa oja ympäröi Alhon pellot ja niitut. Alempana [[Nuokolanoja]].
+
Katso myös [[Alhonmäki]], [[Alhonoja (Vehmalainen)|Alhonoja]].
 
 
[[Härkkämäki|Härkkämäen]] länsipuolella [[Alhonmäki]], ''alhomäkì'', jonka yli menee tie [[Mynämäki|Mynämäkeen]].
 
  
 
==Nimikortit==
 
==Nimikortit==
Rivi 24: Rivi 22:
 
|KA=2,3 33-34: 49
 
|KA=2,3 33-34: 49
 
|LA=Peltoalue
 
|LA=Peltoalue
|KO=Suuri peltoalue, joka Markulan, Peren, Jakin, Heiskan, Laurilan ja Kouhilan kantatalojen maata, alue alkaa Lukkarojasta ja päättyy Isoniittuun. Yli-Kouhilan ''ahoniit'' (2 34: 49 9) Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, ''alhompello'' ojasta ylempänä, kovempaa maata. Niittu, nyk. peltoa: alhoniitumpelt''. Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen Kotopeltoja, aina ei näitä edes lueta Alhoon. Jakin Alho myös Kaupantausta. Alhoon kuuluvat myös Markulan Sillantahto ja Peren Sahapelto. ''alho ojà'' (2,4 37-33: 51-49), luonnonoja, alkaa Haankylän pohjoispuolelta, laskee Haankylän halki (nimi ei Haankylän pelloissa, vrt. Alhonmaa) ja edelleen Vehmalaisten halki, jossa oja ympäröi Alhon pellot ja niitut. Alempanan Nuokolanoja. Härkkämäen länsipuolella ''alhomäkì'', jonka yli menee tie Mynämäkeen.
+
|KO=Suuri peltoalue, joka Markulan, Peren, Jakin, Heiskan, Laurilan ja Kouhilan kantatalojen maata, alue alkaa Lukkarojasta ja päättyy Isoniittuun. Yli-Kouhilan ''ahoniit'' (2 34: 49 9) Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, ''alhompello'' ojasta ylempänä, kovempaa maata. Niittu, nyk. peltoa: alhoniitumpelt''. Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen Kotopeltoja, aina ei näitä edes lueta Alhoon. Jakin Alho myös Kaupantausta. Alhoon kuuluvat myös Markulan Sillantahto ja Peren Sahapelto. Katso myös ''alho ojà'', ''alhomäkì''.
 
|VE=Alhonmaa
 
|VE=Alhonmaa
 
|KEKU=KARJALA
 
|KEKU=KARJALA

Versio 15. elokuuta 2014 kello 12.14

Alho on suuri peltoalue Karjalan Vehmalaisissa.

Kommenttiosa

Suuri peltoalue, joka Markulan, Peren, Jakin, Heiskan, Laurilan ja Kouhilan kantatalojen maata, alue alkaa Lukkarojasta ja päättyy Isoniittuun.

Yli-Kouhilan Alhoniittu, alhoniit (2 34: 49 9), Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, Alhonpelto, alhompello, ojasta ylempänä, kovempaa maata.

Niittu, nyk. peltoa: Alhoniitunpelto, alhoniitumpelt.

Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen Kotopeltoja, aina ei näitä edes lueta Alhoon.

Jakin Alho myös Kaupantausta. Alhoon kuuluvat myös Markulan Sillantahto ja Peren Sahapelto.

Katso myös Alhonmäki, Alhonoja.

Nimikortit

Nimen norm. asu Alho
Nimen murreasu alho
Kunta Karjala
Kylä, Kulmakunta, Talo Vehmalainen
Karttapaikannus 2,3 33-34: 49
Paikan laji Peltoalue
Kommenttiosa Suuri peltoalue, joka Markulan, Peren, Jakin, Heiskan, Laurilan ja Kouhilan kantatalojen maata, alue alkaa Lukkarojasta ja päättyy Isoniittuun. Yli-Kouhilan ahoniit (2 34: 49 9) Alhonojan reunamilla oleva alue, joka pehmeämpää maata, alhompello ojasta ylempänä, kovempaa maata. Niittu, nyk. peltoa: alhoniitumpelt. Alhosta kantataloja lähellä oleva pohjoisosa myös eri talojen Kotopeltoja, aina ei näitä edes lueta Alhoon. Jakin Alho myös Kaupantausta. Alhoon kuuluvat myös Markulan Sillantahto ja Peren Sahapelto. Katso myös alho ojà, alhomäkì.
Rinnakkaisnimet
Asiakirjanimet
Verrattavat nimet Alhonmaa
Keruukunta KARJALA
Kerääjä ja keruuvuosi Anneli Pajunen 1975

Nimilippukenttien selite


Kuvatiedosto: snkortti_Karjala22.gif
Kuvatiedosto: snkortti_Karjala23.gif
Kuvatiedosto: snkortti_Karjala24.gif